WPvivid Backup Plugin WordPress yedekleme ve taşıma eklenti kurulumu

Bu yazımızda sizlere WordPress sitemiz ile ilgili önemli bir eklenti tanıtacağız.
WPvivid Backup Plugin WordPress yedekleme ve taşıma eklentisi ile Bir eklentiden veya web sunucunuzdan yardım almadan, bu işlemleri yapmak için en azından Ftp’den dosya indirme veri tabanı panelden indirme geri yükleme gibi zahmetli işlerle uğraşırsınız.

WPvivid Yedekleme Eklentisi, WordPress sitenizi tek bir tıklamayla aktarabilir. Otomatik yedekleme ve tek tıklamayla geri yükleme işlevi sağlamanın yanı sıra, bu kullanışlı eklenti aynı zamanda WordPress sitenizi tüm zahmetli işlerle uğraşmadan yeni bir alana da taşıyabilir.

WPvivid, görevi kısaca WordPress sitemizi yedekleme, geri yükleme ve taşımaktır. 3 ayrı makalede WPvivid eklentisini detaylı anlatacağız.

WPvivid Backup Plugin WordPress yedekleme ve taşıma eklenti kurulumu

1. Seçenek Eklentimizi her zamanki gibi WordPress Eklentiler ve Yeni Ekle sayfasına geliyoruz. Sağ taraftaki Eklentilerde Ara… Kutusuna Move & Backup WordPress – WPvivid Backup Plugin yazıyoruz. Direk eklenti karşımıza zaten geliyor. Hemen Yükle butonu ile eklentiyi kuruyoruz.

Move & Backup WordPress – WPvivid Backup Plugin
WordPress WPvivid Backup

2. seçenek ise yine WordPress.org üzerinden indirdiğiniz eklentiyi WordPress admin panelinde Eklentiler sayfasında resimdeki gibi Eklenti Yükle seçeneğinden zip dosyası olarak yükleyerek aktif edebilirsiniz.

Move & Backup WordPress – WPvivid Backup Plugin
WordPress WPvivid Backup Eklentisi

3. Seçenek direk WordPress.org üzerinden eklentiyi indirip Ftp üzerinden kurabilirsiniz. WPvivid eklentisini indir. Ftp alanında Plugins klasörüne eklentiyi zip’ten çıkartıp yükleyin. WordPress sayfasında Eklentiler bölümünden Yüklü Eklentiler altından aktif edebilirsiniz.

Move & Backup WordPress – WPvivid Backup Plugin
WPvivid Backup Plugin

Bu 3 seçenekten birisini uygulayarak WordPress WPvivid Backup Plugin yedekleme ve taşıma eklentisini kurmuş olduk.

Eklentimizi aktif etmek için admin panelde Eklentiler, Yüklü Eklentiler bölümünden girip eklentiyi buluyoruz ve Etkinleştire basıyoruz.

WPvivid eklentisi şuan için ücretsiz. İleriki zamanlarda ücretli olur mu bilemem. Fakat yaptığı işe bakınca ücretli olması çok fazla sıkıntı yaratmayacaktır. En güzel özelliği önceden tanımladığınız uzak alana, yine önceden ayarladığınız zaman diliminde WordPress sitenizi ve veri tabanınızı yedekleyip aktarıyor olması. Bu işlem sözde basit gibi görünse de sitenizde olası saldırılarda veri tabanı çökmesi ya da dosya kaybında geri dönmeniz için hayat kurtarıcı rol alacaktır.

Leave a Comment