İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Outlook 2010 Pop3 E-Posta kurulumu.

Last updated on 2019-08-02

Bu yazımızda Outlook programlarından 2010 sürümüne E-Posta hesabının Pop3 olarak kurulumunu anlatacağız. Öncelikle kuruluma başlamadan bilgisayarınızda aktif kurulu Office programının var olduğunu düşünüyoruz.

Outlook 2010 pop3 kurulum öncesi

Öncelikle kurulumun ilk test aşamasını yapalım. E-Posta hesabına kuruluma başlamadan önce mail hesabının çalışıp çalışmadığını webmail den online olarak kontrol etmekten geçer. Bu test Outlook 2010 e-posta kurulumu sırasında yaşayacağımız olası sorunların kısmen önüne geçmiş olacaktır.

Genelde bütün hostingler firmalarında web arayüzünden maillerimize aynı şekilde gireriz. webmail.sunucuyonetim.com adres satırına yazarak webmail arayüzü gelir. Gelen ekrana hangi e-posta hesabımızı kuracak isek onun kullanıcı adı şifresini yazarak giriyoruz. Örneğin info@sunucuyonetim.com ve şifre gibi.

Outlook programı pop3 kuruluma başlama.

1. adım Outlook 2010 programımızı açıyoruz. Yukarıdaki menülerden Dosya ya basıyoruz.

Outlook 2010 Pop3 Kurulum

2. adım Dosya menüsüne bastığımızda gelen ekranda Hesap Bilgileri bölümünde Hesap Ekle butonuna basıyoruz.

3. adımda Hesap Ekleye bastıktan sonra gelen Outlook 2010 Otomatik Hesap Kurulumu penceresinde en alttaki Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır. kutusunu işaretleyip İleri butonuna basıyoruz.

4. adımda Internet E-Posta kutucuğu işaretli olup ileri diyoruz.

5. adımda Internet E-Posta Ayarları penceresindeki bölümleri resimdeki gibi doldurmanız ve ardından sağ alt köşediki Diğer Ayarlar … butonuna basıyoruz.

Outlook 2010 Pop3 Kurulum

6. adım da gelen pencerede 2. sekmeye Giden Sunucusu böüme gelip Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulanması gerekiyor. Kutusunu işaretleyin. Ardından Gelişmiş sekmesine basalım.

Outlook 2010 Pop3 Kurulum

7. adımda Gelişmiş sekmesinde Giden sunucusu (SMPT) kutusunda 25 yazıyor. Bunu 587 olarak düzenliyoruz. TTNET Türkiye genelinde 2009 yılında 25 TCP portunu 587 TCp portu ile değiştirmiştir. Bu pencerede ayrıca iletinin bir kopyasını sunucuda bırak. Seçeneğinin işaretini kaldırırsanız düşük mail kotalı hosting hesaplarında kapanma sorunu yaşanmaz. Mailler zaten Outlook üzerinde saklı tutulacağı için sunucuda birikmesine gerek yok. Tabiki sunucudan silinen maile daha sonra ulaşamayacağınızı unutmayın. Sadece Bilgisayarınızda Outlook üzerinde saklı duracaktır. Bu seçenekleride tanımladıktan sonra Tamam butonuna basalım.

Outlook 2010 Pop3 Kurulum

8. adımda sona doğru gelirken. 7. noldu penceredeki işlemler bittiğine göre Outlook Sınana sayfasında gelen ve giden maillerin sınama testlerini yapmasını bekliyelim. Sorun yok ise Gelen ve Giden Mail sınamasındaki Durum Tamam olacaktır.

Outlook 2010 Pop3 Kurulum

Kurulum Sonrası

Kurulum bitti Outlook üzerinde pop3 kurulumu tamamladınız.
Diğer yazımızda Outlook 2010 üzerinde Imap kurulumunu inceleyebilirsiniz.

Kurulum sırasında en son sınama iletisinde hata alırsanız eğer öncelikle sitenizin dns lerini kontrol etmenizde fayda var. Sunucu yonetim dns sorgulama sayfasından kontrol edip gerçekten hosting adresinie yada mail servisine ulaşılıyormu tespit etmeniz gerekir.

POP3 (Post Office Protocol 3 – Postane Protokolü 3), OSI referans modelinin uygulama katmanında çalışan bir E-posta iletişim protokolüdür.
Bu protokol yerel E-posta alıcıları tarafından uzak sunucudan E-postaları indirmek için kullanılır ve bu işlem TCP 110 numaralı port üzerinden gerçekleştirilir.
POP ve IMAP (Internet Message Access Protocol – İnternet İleti Erişim Protokolü) günümüzde en çok kullanılan iki e-posta protokolüdür.
Tüm güncel e-posta alıcıları ve sunucuları iki protokolü de destekler. POP birkaç versiyon olarak geliştirilmiştir ve şu anda standart olarak kullanılanı 3. versiyonudur.
Bu yüzden POP3 adı kullanılır.

E-posta gönderilirken SMTP protokolü kullanılır. Söz konusu e-posta, e-posta sunucuları arasında aktarılırken de SMTP kullanılır.
Tâ ki alıcı e-postayı okumak istediğinde bigisayarına indirmek için arka planda POP3 kullanılır.
Yani, POP3 yalnızca e-postayı almak için ve son kullanıcılar tarafından kullanılır.

kaynak vikipedia

Bir yorum

  1. […] Outlook 2010 Pop3 E-Posta kurulumu.bodur tarafındanBu yazımızda Outlook programlarından 2010 sürümüne E-Posta hesabının Pop3 olarak kurulumunu anlatacağız. Öncelikle kuruluma başlamadan bilgisayarınızda aktif kurulu Office programının var olduğunu düşünüyoruz. Outlook 2010… Yorum yapın […]

Bir cevap yazın