İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Outlook 2010 Imap E-Posta kurulumu.

Last updated on 2019-08-02

Bu yazımızda Outlook programlarından 2010 sürümüne E-Posta hesabının Imap olarak kurulumunu anlatacağız. Öncelikle kuruluma başlamadan bilgisayarınızda aktif kurulu Microsoft Offise 2010 programının var olduğunu düşünüyoruz.

Outlook 2010 Imap kurulum öncesi

Öncelikle kurulumun ilk test aşamasını yapalım. E-Posta hesabına kuruluma başlamadan önce mail hesabının çalışıp çalışmadığını webmail.sunucuyonetim.com gibi webmail adresimizden online olarak kontrol etmekten geçer. Bu test Outlook 2010 e-posta kurulumu sırasında yaşayacağımız olası sorunların kısmen öne geçmiş olacaktır.

Genelde bütün hostingler firmalarında web arayüzünden maillerimize webmail.sunucuyonetim.com şeklinde adres satırına yazarak gelir. Açılan ekrana hangi e-posta hesabımızı kuracak isek onun kullanıcı adı şifresini yazarak giriyoruz. Örneğin info@sunucuyonetim.com ve şifre gibi.

Outlook programı Imap kuruluma başlama.

1. adım Outlook 2010 programımızı açıyoruz. Yukarıdaki menülerden Dosya ya basıyoruz.

Outlook imap kurulum aşaması.

2. adım Dosya menüsüne bastığımızda gelen ekranda Hesap Bilgileribölümünde Hesap Ekle butonuna basıyoruz.

Outlook kurulum 2. aşaması.

3. adımda Hesap Ekleye bastıktan sonra gelen Outlook 2010 Otomatik Hesap Kurulumu penceresinde en alttaki Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır. kutusunu işaretleyip İleri butonuna basıyoruz.

Outlook 3. kurulum aşaması

4. adımda Internet E-Posta kutucuğu işaretli olup ileri diyoruz.

Outlook imap 4. kurulum aşaması

5. adımda Internet E-Posta Ayarları penceresindeki bölümleri resimdeki gibi doldurmanız ve ardından sağ alt köşediki Diğer Ayarlar … butonuna basıyoruz.

Outlook imap 5. aşama. Hesap bilgilerini giriyoruz.

6. adım da gelen pencerede 2. sekmeye Giden Sunucusu bölümüne gelip Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulanması gerekiyor. Kutusunu işaretleyin. Ardından Gelişmiş sekmesine basalım.

outlook imap kurulum 6 adım.

7. adımda Gelişmiş sekmesinde Giden sunucusu (SMPT) kutusunda 25 yazıyor. Bunu 587 olarak düzenliyoruz. TTNET Türkiye genelinde 2009 yılında 25 TCP portunu 587 TCP portu ile değiştirmiştir. Bu seçenekleride tanımladıktan sonra Tamam butonuna basalım.

outlook imap gelişmiş ayarlar.

8. adımda sona doğru gelirken. 7. noldu penceredeki işlemler bittiğine göre Outlook Sınama sayfasında gelen ve giden maillerin sınama testlerini yapmasını bekliyelim. Sorun yok ise Gelen ve Giden Mail sınamasındaki Durum Tamam olacaktır.

outlook imap kurulum sonrası sınama.

Kurulum Sonrası

Ayrıca isterseniz diğer makalemiz olan Outlook 2010 Pop3 kurulumunu inceleyebilirsiniz.

Kurulum sırasında en son sınama iletisinde hata alırsanız eğer öncelikle sitenizin dns lerini kontrol etmenizde fayda var. Sunucu yonetim dns sorgulamasayfasından kontrol edip gerçekten hosting adresinie yada mail servisine ulaşılıyormu tespit etmeniz gerekir.

IMAP (Internet Message Access Protocol; İnternet Mesaj Erişim Protokolü), bir e-posta iletişim protokolüdür. 1986 yılında Stanford Üniversitesi’nde geliştirilmiştir.

IMAP4 olarak de bilinen IMAP, yerel kullanıcıların uzaktaki bir e-posta sunucusuna erişmesini sağlayan bir uygulama katmanı protokolüdür.
En son sürümü IMAP sürüm 4 Revizyon 1 (IMAP4rev1) olup, RFC 3501’de tanımlanmıştır. IMAP4 TCP 143. portu kullanarak çalışır.

E-posta sunucularından mesaj çekmek için kullanılan en yaygın protokollerden biridir.
Modern e-posta sunucularının neredeyse tamamı tarafından desteklenir.

Kaynak vikipedia

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın