Navicat For Mysql Database yönetim

Navicat For Mysql progragramı ile bir çok database sunucularının yönetimini yapabilirsiniz.

Programın ilk çıkış noktası Mysql veri tabanıydı eski sürümlerde mysql serverlara bağlantı sağlıyordu. Daha sonraki Navicat sürümlerinde Mysql yanında Mssql ve diğer database sürümlerine de destek vermekte.

Programımızı Navicat For Mysql indir linkinden sitesine girerek indirebilirsiniz. Program kurulumda 14 gün Trial deneme sürümü ile gelmektedir. Satın alma fiyatı yüksek gibi görünsede yaptığı iş gücünden sonra pek bir önemi kalmamaktadır.

Navicat For Mysql Program Tanıtım

Patabase programımızı kısaca tanıtalım. Vermiş olduğumuz linkten indirdikten sonra kurulumu yapıyoruz. Önemli bir kurulum ayarı bulunmamaktadır.

Programı açıyoruz Connection bölümünden Mysql seçeneğine basıyoruz.

Navicat for mysql bağlantısı sağlıyoruz.

Açılan Mysql bölümünde bizden bağlantı bilgileri istiyor.
Connection Name: bağlantıya isim veriyoruz. Herhangi bir isim site ismi gibi.
Host: Buraya sunucu database ip adresini yada database serverda locale kurulu ise site ismi. Hosting firmamızdan öğrenebiliriz. Plesk panel kullanıyor iseniz plesk panelde veri tabanı sekmesine gelip ip adersinizi de öğrenebilirsiniz. Linuxlarda sitenin adını yazın Windows sunucu ise ip adresi yazar. 

Veri tabanı ip adresi nasıl bulur.


Port: Mysql bağlantı portu 3306 sabittir. Özel bir bağlantı sağlanmıyor ise yada port değiştirmediyseniz Mysql bağlantı portumuz 3306 dır.
User name: mysql database kullanıcı adını yazıyoruz.
Password: mysql database şifresini yazıyoruz.
Test Connection ile önce bağlantıyı test edebilirsiniz. Test başarılı ile eğer Connection Successful diyecektir. Ardından OK ile bağlantımızı hazırlamış olacağız.
Eğer test sırasında hata verirse site isemi yerine mysql veri tabanı ip adresinizi öğrenip ip adresi yazınız. Yinede bağlanmaz ise mysql veri tabanı uzak erişim kapalıdır. Plesk panelde bunu veri tabanı altından uzak erişimi ayarlayabilirsiniz. Yada hosting firmanıza danışmanız gerekir.

Mysq Veri tabanı bağlantı bilgilerimizi giriyoruz

Bağlantıyı tanımladıktan sonra ekranda mysql bağlantı ismini göreceksiniz. 2 kere tıklayıp bağlantıyı açıyoruz. Sol taraftan database ile ilgili bir çok fonksiyon seçenekleri mevcut. Örneğin tabloları tek tek inceleyebilirsiniz. Backups bölümünden düzenli yedeklemelerinizi takip edebilirsiniz.

Resimde görüldüğü üzere Navicat porgramı ile Mysql Database’e erişim sağladık. Tablolarımızı ayrı ayrı görüyoruz. Üzerlerine 2 kere tıklarsanız içerikleirinide yine ayrı bölümlerde görebilirsiniz.

Bu makalemizde Navicat For Mysql Database erişim programını tanıttık.
Diğer yazılarımızda Mysql database yedekleme ve Mysql database restore yani geri yükleme işlemlerini ayrı yazılarda antalacağız.

Benzer Yazılar

Leave a Comment