Mysql veri tabanı nasıl yedeklenir?

M.ysql veri tabanı nasıl yedeklenir işlemi için Navicat For Mysql ile veri tabanına bağlantı sağlamamız yeterli. Navicat For Mysql Database yönetim yazımızda programın kısa tanıtımını yapmıştık.

Navicat For Mysql

Programımızı Navicat For Mysql indir linkinden sitesine girerek indirebilirsiniz. Program kurulumda 14 gün Trial deneme sürümü ile gelmektedir. Satın alma fiyatı yüksek gibi görünsede yaptığı iş gücünden sonra pek bir önemi kalmamaktadır. Ayrıca internet te mysql veri tabanı yedekleme ve geri yüklemek için HeidiSQL  gibi ücretsiz programlarda yer almakta.

mysql veri tabanı nasıl yedeklenir

Mysql e bağlantı için önce programımızı açıyoruz ve veri tabanı bilgilerinizi daha önceden girmediyseniz yeni mysql veri tabanı bağlantısı girerek db ye erişiyoruz.

navicat mysql bağlantısı

Mysql veri tabanı bağlantısını sağladıktan sonra veri tabanı ismine sağ tıklayın ve Dump SQL File ile veri tabanını sql uzantılı nereye kaydetmek isterseniz klasörünüzü seçin.

navicat for mysql veri tabanı dışa aktarma.

Hepsi bu kadar sql tabanı nasıl yedeklenir yazımızın sonunda işlemi doğru tamamlandandı ise ekranda Finished – Sucessfully yazacaktır.

Yeni yazımızda Mysql veri tabanı nasıl restore edilir buna değineceğiz.

Benzer Yazılar

Leave a Comment