İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FTP Bağlantısı FileZilla ile nasıl yapılır?

Last updated on 2019-08-27

Ftp bağlantısı FileZilla ile çok kolay sağlanmaktadır. FileZilla programı açık kaynaklı ve ücretsizdir. Her dilde kurulumu ve kullanımı mevcuttur. FileZilla’nın ftp server’a bağlantı sağlamasının haricinde birde FileZilla server adlı programı vardır. Onunla karıştırılmaması gerekir.

FileZilla FTP Programı

Ücretli ve ücretsiz bir çok program var. Fakat popüler olan 1 tanesini vereceğiz.
FileZilla isimli ücretsiz olan bu ftp programı ile yüklemeleriniz kesinti olsa bile daha sonra bağlantı sağladığınızda tekrar yükleme devam edecektir.

Aynı anda 1 den fazla filezilla ftp servera bağlantı kurma imkanı vermektedir. Böylece aynı anda 3-4 ftp de dosya yükleme ve indirme yapabilirsiniz.

FileZilla FTP Bağlantısı

Öncelikle FileZilla sayfasından Download FileZilla Client linkine basarak indiriyoruz. FileZilla ftp programımızı kurduktan sonra üst menüde Dosya, Site Yöneticisi’ne basıp Ftp bağlantısı sağlayacağımız penceremizi açıyoruz.

Site Ekle butonundan sağ taraftaki bölüm aktif olacaktır.
Ftp bağlantımıza İsim vererek sırayla bağlantı bilgilerimizi girelim.
İletişim Kuralı: FTP- Dosya aktarım iletim kuralı.
Sunucu: sitenizin ismi yada ip adresi
Kapı Numarası yani Ftp Port numarası: 21 Default port numarasıdır.
Şifreleme: Yalnız düz FTP kullanılsın. Burada dikkat etmemiz gereken konu şu. Özellikle bu seçeneği seçmemiz gerekir. FileZilla programı default olarak TLS üzerinden FTP kullanılsın getiriyor. %90 hiç bir sunucuda FTP için TLS aktif değildir. Bu seçeneği seçerseniz FileZilla dizin listeleme hatası, Klasör listelesi alınamadı gibi hatalar verecektir.
Oturum Açma: Normal
Kullanıcı: Ftp kullacı adınız.
Parola: Ftp bağlantı şifreniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Bağlan butonuna basarak FTP ye bağlantı sağlıyoruz. Sağ tarafta Httpdocs klasörü göreceksiniz sitenizin dosyalarını bu klasör içine girip sürükle bırak şeklinde yada yükleyeceğiniz dosya üzerine sağ tıklayıp yükle diyebilirsiniz. Bazı sunucularda httpdocs klasörü yerine puplic_ftp yazabilir.

FileZilla Ftp Hızlı Bağlantısı

FileZilla ftp hızlı bağlantısı sağlama.

FileZilla ftp programı ile Ana ekrandaki Sunucu: Kullanıcı adı: Parola: Kapı numarası: Yazan alanları doldurarak da bağlantı sağlayabilirsiniz. Fakat yine yukarıda değindiğimiz üzere Yalnız Düz FTP bağlantısı tanımlamaz iseniz bağlanırken FileZilla dizin listeleme hatası, Klasör listelesi alınamadı gibi hatalar verecektir.

Filezilla Klasör Karşılaştırma

FileZilla ftp de klasör karşılaştırması

FileZilla ile isterseniz Bilgisayarınızdan ve FTP dizininden dosya karşılaştırması da yapabilirsiniz. Bunun için Görünüm sekmesinde Klasör Karşılaştırma ya girebilirsiniz. FileZilla klasör karşılaştırma ne işinize yarayacak. Bilgisayarınızda olan ama ftp ye atmadığınız bir dosya var ise bunu daha net görmenize yada Ftp de olupta bilgisayarınıza indirmediğiniz dosyaları görmenize yarar. Karşılaştırmayı zaman damgasına göre de yaptığı için güncellenen dosyaları da yine görmenize yardımcı olmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın